Dubová Kulatina

Dubová kulatina

Dubová kulatina je z některého z druhů dubů, které rostou u nás či na Slovensku. Dub je pevný a odolný strom, který je hojně využíván ve stavebnictví a pro výrobu nábytku. Dubové dřevo má velkou pevnost, odolnost a je velmi houževnaté. Dubovou kulatinu lze zařadit mezi nejžádanější materiály a je velmi ceněná.

Dubová kulatina má úzkou světlehnědou běl a její jádro je široké, hnědě zbarvené. Na příčném řezu jsou pak vidět světle hnědé paprsky, tzv. zrcátka. Dub je velmi odolný vůči větru i dešti. Nevadí mu střídání sucha a vlhka. Při dlouhodobém pobytu pod vodou dubové dřevo tmavne nebo zčerná. Pro svou pevnost a odolnost má dubová kulatina opravdu bohaté využití. Patří mezi nejvýznamnější zdroje kvalitního dřeva na severní polokouli.

Využití dubové kulatiny

V minulých dobách se dubové dřevo hojně využívalo na mlýnská kola, hamry, piloty pro mosty a lávky. Dodnes se z dubové kulatiny vyrábí sudy na alkoholické nápoje, například na whisky. Velmi oblíbená je dubová kulatina také pro výrobu masivního nábytku. Nábytek z dubového masivu je neskutečně odolný, krásný a vydrží i po několik generací.

Dubová kulatina odolává pověrnostním vlivům i působení vody, nevadí ji časté střídání sucha a vlhka. Dubové dřevo je možno používat na velmi namáhané části, které jsou z velké části pod vodou. Lze tak dubovou kulatinu využívat například pro mosty a lávky na zahradním rybníčku či jezírku.

Dubovou kulatinu lze rozřezat na fošny o různých tloušťkách. Šířka dubových fošen je běžně od 250 mm, u přesílené dubové kulatiny je to do 700 mm. Potřebná vlhkost je 8-12%. Zpracovaná dubová kulatina často musí být dosušena na potřebnou vlhkost v sušárnách dřeva. Záleží na tom, na co se bude dřevo dále využívat.

Logo
PORT WOOD, s.r.o.

Libušina 50
592 02, Svratka
IČ: 05288894 , DIČ: CZ05288894
telefon: +420 605 998 986