Ořechová kulatina

Ořechová kulatina

Kulatina z ořešáku královského je velmi houževnatá. Samotný strom dorůstá do více než 45 m výšky, může působit velmi majestátně. Jeho původ je v Karpatech ve východní Evropě. Roste i v Malé Asii až po Himaláje a Linu.

Ořechová kulatina

Ořešák královský je nejpěstovanější dřevinou na světě. Pěstuje se především pro chutné a zdravé  plody, ale také velmi pro kvalitní a rychle schnoucí dřevo. Ořechová kulatina se velmi dobře zpracovává na další produkty. Stromy ořešáku se nachází především ve vlhkých nížinných oblastech s kvalitní výživnou půdou. Vyžaduje také poměrně dost slunečních paprsků. Ořechová kulatina je velmi odolná, pevná a houževnatá. Větve stromu jsou zelené, později šedé. Všechny části stromu mají typickou ořechovou vůni.

Ořechová kulatina vzhled

Ořechová kulatina je jádrové šedohnědé dřevo, s nepravidelnými tmavými nebo černými žilkami. Dřevo má výraznou kresbu, tvoří jádro, které se výrazně odlišuje od dalšího dřeva. Dřevo má po vysušení okolo 640 kg/m3. Přesílená kulatina má tendenci praskat, ačkoliv ořechové dřevo schne rychle. Střední dřevo má zase tendenci usychat. U dřeva oceníte střední pevnost v ohybu, rázovou houževnatost, ale i vysokou pevnost a tuhost. Dřevo lze bez problémů zpracovávat ručně i strojově. Hůře se impregnuje.

Ořechová kulatina se od nepaměti využívá pro výrobu luxusního nábytku, na obložení v interiéru, na nábytek například v bankách, kancelářích a obchodech. Velmi oblíbené je pro výrobu soch a v řezbářství. Používá se také na výrobu krycích lišt a desek v luxusních vozech.

Logo
PORT WOOD, s.r.o.

Libušina 50
592 02, Svratka
IČ: 05288894 , DIČ: CZ05288894
telefon: +420 605 998 986