Výkup jilmové kulatiny
Jilm je druh stromu rostoucího v mírném pásmu severní polokoule. Celkově se týká asi dvaceti pěti druhů, z nichž všechny mají podobné vlastnosti – jak z hlediska samotných stromů, tak z nich získaného jilmového dřeva. Provádíme výkup jilmové kulatiny v podobě tuzemských dřevin.
Skladba jilmového dřeva
Provádíme výkup jilmové kulatiny, jejíž dřevo je bílé až nažloutlé, s výjimkou tvrdých částí, které jsou obvykle hnědé nebo čokoládové. Jilm se díky svému velmi zajímavému vzhledu často používá při výrobě nábytku a mnoho odborníků jej zahrnuje mezi nejkrásnější dřeviny vyprodukované na starém kontinentu jako jsou buk, dub, jasan, bříza a topol.
Jilmové dřevo je středně tvrdé a středně těžké, vykazuje však značnou flexibilitu a pevnost v tlaku. Mírně horší je jeho elastičnost. Nejdůležitější výhodou jilmového dřeva je však určitě to, že patří k druhům, které jsou nejodolnější vůči vlhkosti nebo plísním, i když to platí pouze pro jeho jádrové dřevo. Mezi nevýhody jilmového dřeva patří první zmínka o neválcovém charakteru a zákrutu vláken, jakož i zakřivení viditelnosti, ke kterému může docházet relativně často. U jilmového dřeva mohou být někdy vidět i hmyzí chodníky.
Opracování jilmu obvykle není problém. Ideální pro spojení hřebíky, šrouby nebo lepidlem a udržuje tvar v suchém stavu. Provádíme výkup jilmové kulatiny, kterou lze snadno řezat na dýhy. Jedinou výjimkou z jeho snadného zpracování je hoblování a vyhlazování – proto se pro tyto činnosti doporučuje používat nástroje s dostatečně vysokou ostrostí. Pomocí vodní páry lze jilm snadno ohnout. Toto dřevo také snáší povrchovou úpravu – můžete jej bez obav lakovat a barvit.
Využití jilmového dřeva
Jak jsme již zmínili, provádíme výkup jilmové kulatiny, která se používá k výrobě nábytku, schodů, parket nebo podlah. Kromě toho se často používá při výrobě překližky a nábytkových desek, což je způsobeno její citlivostí na obrábění. Odolnost proti vlhkosti znamená, že se používá k výrobě lodí, podzemních prvků nebo železničních pražců.